Jesteś
gościem na tej stronieO rasie

   Nie będę pisała o wzorcu alaskana malamuta, ponieważ można te materiały znaleźć na wielu stronach internetowych. Omówię (na podstawie wieloletnich obserwacji) charakter... psychikę... zachowania... i inne sprawy dotyczące tej rasy. To pozwoli państwu zdecydować się na takiego towarzysza życia lub... nie...  Jest to pies duży o zrównoważonej psychice (do tego dąży hodowca stosując właściwe skojarzenia par rodzicielskich), jednakże są aktywne, bardzo inteligentne, błyskotliwe, przebiegłe. Właściciel powinien wyprzedzić malamuta w myśleniu, przewidując jego zachowanie i zamierzenie. Chętnie "podejmuje rozmowę". Ciągle zabiega o sympatię i względy całej rodziny.    Szczególnie jest czuły i cierpliwy dla dzieci (nasze psy biorą udział w rehabilitacji dzieci). Alaskan malamut ma bardzo bogatą sferę uczuciową. Z przyjemnością podróżuje samochodem. Z przykrością znosi samotność i nudy. Powinien być "prowadzony" zdecydowanie i konsekwentnie. Przyjmie to z godnością, jeśli jest przeświadczony, iż jest kochany przez rodzinę i traktowany z szacunkiem po partnersku. Dobre zasady zachowania należy wpajać od małego szczenięcia. Malamut to niezależna natura (w normie)... jest uparty (nie zawsze). To, że nie jest bezwzględnie podporządkowany i uległy, to właśnie jest w nim piękne. Swoją urodą i zachowaniem pobudza do inspiracji...Kto powinien zdecydować się na malamuta?
Ludzie bogaci uczuciowo, kochający przyrodę, otwarci dla ludzi, komunikatywni dla otoczenia, aktywni, tolerancyjni.

Użytkowość
Sport - bieg umiarkowany, długodystansowy (głównie).

Rekreacja
wyprawy, wędrówki (transport bagażu).

Rehabilitacja
Głównie suczki, ponieważ mają silnie rozwinięty instynkt macierzyński, są troskliwe i opiekuńcze.   

Szkolenie.
Jeśli tak, to tylko na Psa Towarzysza (posłuszeństwo). W żadnym wypadku na psa obrończego, gdyż Alaskan Malamute nie powinien wiedzieć, iż może wystąpić przeciwko człowiekowi.   

Na posesji.
Nie obszczekuje bramy, swoją posturą budzi respekt. W przypadku faktycznego zagrożenia (doskonale ocenia sytuację) potrafi stanąć w obronie.

W naszym klimacie.
Cechuje się szybką adaptacją organizmu do warunków w jakich się znajdzie. Upalne dni znosi dobrze, jeśli ma zapewniony cień i wodę pod dostatkiem (na Alasce również występują duże wahania temperatur od bardzo niskich do bardzo wysokich w ciągu lata).   

Żywienie
Do roku są łakomczuchami później normalizuje się ilość spożywanej karmy. Jako psy północy doskonale wykorzystują karmę (zakodowane genetycznie), jako, że w warunkach ekstremalnych, w przeszłości, nie zawsze miały co jeść

Pielęgnacja.
Jest psem bardzo czystym. Rodzaj włosa powoduje, iż nie trzyma się na nim brud. Wystarczy szczotkować i czesać raz na kilka dni. W razie potrzeby same wylizują łapy i inne części ciała. Po zimie i opadach wiosennych należy psa wykąpać w szamponie. W miesiącach letnich można je kąpać w jeziorze (bardzo lubią pływać - jeśli przyzwyczajone są od szczenięcia). Jeżeli ktoś prezentuje psy na wystawach, wówczas kąpie się je częściej.
Zdrowotność.
Wysoka zdrowotność i odporność na choroby (warunek szczepienie w czasie i prawidłowe żywienie).